767505_97934720Zespoły czyszczące są kolejnym napotykanym zespołem przez masę zbożową i ziarno podczas żniw. Zastąpiły one maszynę rolniczą zwaną wialnią, która służyła dawniej i gdzieniegdzie jest jeszcze z pewnością używana jako maszyna służąca do oczyszczania płodów rolnych z plew i zgonin. Na podobnej zasadzie i konstrukcji działa zespół czyszczący w kombajnie, na przykładzie maszyny Bizon. Ale w mniejszej wersji. Przyjrzyjmy się mu bliżej.


 

Budowa zespołu czyszczącego

Jak wcześniej wspomnieliśmy, zespół czyszczący w kombajnie to zminiaturyzowana wialnia. Zespół ten składa się z podsiewacza, koszów sitowych, wentylatora oraz podajników kłosowego i ziarnowego.

Jak działa zespół czyszczący w kombajnie Bizon?

Etap gruntownego czyszczenia zaczyn się od podsiewacza, po którym spadają ziarno wraz z zanieczyszczeniami. Zgonina spada z podsiewacza na do kosza sitowego, który porusza się ruchem wahadłowym, tudzież – posuwisto-zwrotnym. Pozwala to na lepsze oczyszczenia ziarna z plew, które strumieniem powietrza wyrzucane są na podłogę zespołu, a następnie wpadają do podajnika kłosowego, który wyprowadza kłosy i plewy poza kombajn.
Ziarna zboża przechodzą przez kolejne sita, a następnie już pozbawione wszelkich zanieczyszczeń wpadają do podajnika ziarnowego, który transportuje ziarno do zbiornika.

Ustawienia zespołu czyszczącego

W zależności od rodzaju zboża, jego wilgotności oraz warunków pracy, dostosowujemy kilka parametrów pracy zespołu czyszczącego. Zaczynamy od prędkości obrotowej wentylatora uzyskując mniejszy lub większy pęd powietrza zdmuchujący plewy i zanieczyszczenia. Ustawić możemy również kierunek powietrza za pomocą dwóch lub więcej kierownic. Pamiętamy, aby szczeliny sita górnego były większe niż sita dolnego.

 

Related posts: