W porównaniu do niestabilnych ciągników, które bardzo łatwo reagują na każdą nierówność gruntu, kombajny zdają się być odporne na tego typu problemy. Praca kombajnisty nie jest jednak pozbawiona zagrożeń wywołanych odczuwaniem drgań wywołanych ruchem pojazdu. Dochodzą do tego inne zjawiska, m.in. obecność kurzu i pyłu na polach, który wciska się do wnętrza kombajnu nawet mimo stosowanych zabezpieczeń oraz różne opary chemiczne. Warto wspomnieć też hałas i wszelkie zagrożenia wynikające z korzystania z tak dużej maszyny na niekoniecznie równym terenie.

Hałas

Bycie ciągle narażonym na hałas nie jest przyjemne, a jeśli sytuacja przeciąga się w czasie, może wywoływać nawet zmiany w psychice. Spory poziom hałasu, który stale towarzyszy człowiekowi, stanowi rozdrażniający i stresujący czynnik. Duża moc, jaką posiadają kombajny i to, po jakich obszarach się poruszają, wpływa na istnienie hałasu o dość odczuwalnym poziomie. Można temu zapobiegać, odpowiednio projektując kabiny (w przypadku kombajnu pomija się kwestie związane z brakiem kabiny) lub doraźnie nosząc dobrze dobrane, wygłuszające słuchawki.

Pył, kurz, zanieczyszczenia

Drobinki pyłu i kurzu bez problemu przedostają się przez najmniejsze szczeliny w strukturze pojazdu. Są bardziej dokuczliwe w starszych modelach, ale i w nowszych bardzo trudno jest się jakoś przed nimi zabezpieczyć. Problem staje się wyjątkowo dotkliwy w czasie długotrwałej suszy, której towarzyszy wiatr – dość typowa pogoda przy żniwach, do których wykorzystywane są kombajny.

Zdarzenia losowe

Nawet tak potężna maszyna jak kombajn jest podatna na szereg przypadkowych zagrożeń. Dość poważnym problemem jest na przykład zerwanie się linii wysokiego napięcia związane ze zjawiskami atmosferycznymi lub uszkodzeniem mechanicznym. Brak świadomości na temat istnienia takich zagrożeń w miejscu pracy może nieraz doprowadzić do tragedii.

Related posts: