oil-150x150Układ hydrauliczny w kombajnie zbożowym Bizon to jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszy, układów w maszynie. W łatwy sposób zapewnia sterowanie układami jezdnymi, jak i pozostałymi elementami w Bizonie. Serce całego układu stanowi hydrauliczna pompa zębata, która kieruje olej do Orbitrolu i rozdzielaczy. Ważnym zatem jest sumienne i staranne dbanie o cały układ hydrauliczny w Bizonie.


 

Choć pewnie przytoczymy tą informację tylko jako ciekawostkę, to pierwsza wymiana oleju w układzie hydraulicznym kombajnu Bizon nastąpić powinna po 500 roboczogodzinach pompy hydraulicznej, a kolejne wymiany odbywać się powinny co 1000 godzin pracy. Do kombajnu zbożowego Bizon zaleca się korzystanie z oleju Lux-6 lub oleju
hydraulicznego HL-40.

Parametry oleju w Bizonie

Olej stosowany w układach hydraulicznych, nie tylko kombajnu Bizon, musi być czysty. Czysty, to znaczy pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń, sterylny. Układy hydrauliczne działają bowiem pod dużym ciśnieniem i mają małe prześwity, zatem nagromadzenie się zanieczyszczeń w krytycznym punkcie może spowodować poważną awarię nie tylko odcinka, ale i całego układu, a to wiązać się będzie z dużymi kosztami. Nie tylko w tym wypadku chodzi o zanieczyszczenia ciałami stałymi, ale aby układ pracował prawidłowo, olej nie może zawierać w sobie domieszek innych cieczy, niż danego typu oleju. Kategorycznie zabrania się mieszania oleju Lux-6 oraz HL-40. Uzupełniać należy układ identyczną substancją, jaką użyliśmy wcześniej.
Wielu rolników decyduje się luzem zakupywać oleje hydrauliczne, zabierając ze sobą bańki do pobliskich sklepów rolniczych. Warto zwrócić zatem uwagę na czystość baniek w poszukiwaniu zanieczyszczeń lub innych olejów, a także wody.

Wymiana oleju w Bizonie

Co jakiś czas trzeba przeprowadzić gruntowne czyszczenie całego układu hydraulicznego wraz z wymianą oleju. Stary olej należy gruntownie i sumiennie usunąć z całego układu, to znaczy takich elementów jak zbiornik, pompy, przewody czy siłowniki. Wśród mechaników popularna jest metoda wcześniejszego podgrzania cieczy do temperatury około 60 stopni Celsjusza. Po opróżnieniu układu ze starego oleju, należy uzupełnić zbiornik dziesięcioma litrami nowego, który posłuży do przepłukania i ponownego przeczyszczenia układu hydraulicznego uruchomieniem wszystkich możliwych siłowników i układów hydraulicznych. Następnie uzupełniamy do pełna zbiornik nowym olejem, rozgrzewamy silnik przez ponad 10 minut i kolejno uruchamiamy kolejne zespoły hydrauliczne w kombajnie. Pozwoli to na odpowietrzenie i doprowadzenie świeżego oleju do wszystkich układów hydraulicznych oraz zagwarantuje płynną pracę kombajnu podczas żniw.

Części w układzie hydraulicznym Bizona

Oprócz starannego dbania o układ, uzupełniania oleju czy jego kontroli, ważnym elementem są także części służące w układzie. Przede wszystkim ważne są filtry oleju, które przeczyszczają ciecz w układzie i uwalniają ją od wszelkich zanieczyszczeń. Warto inwestować w dobre, oryginalne pompy hydrauliczne, rozdzielacze, przewody czy orbitrole, bo to one dają najwyższą trwałość na długi czas. Części Bizon nabyć można w wielu miejscach, ale czy Ty znalazłeś już te najlepsze w najniższej cenie?

 

Related posts: