kongskilde-800-series-field-cultivator_682x500px-150x150Maszyny rolnicze to wielkie ułatwienie dla rolników prowadzących gospodarstwa rolnicze, zarówno te wielkie, jak i małe. Do maszyn rolniczych zaliczamy między innymi ciągniki rolnicze, kombajny, kosiarki, sieczkarnie i wiele, wiele innych urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach. Choć różnią się budowami, przeznaczeniem, ich wspólnym mianownikiem jest jedno – ułatwienie, odciążenie i przyspieszenie prac polowych, i nie tylko, rolnikom. Przyjrzyjmy się ogólnie maszynom rolniczym.


 

Przyczyny powstania maszyn

Ewolucja człowieka, zwiększająca się liczba ludności na Ziemi, zmuszała naszych przodków do podejmowania działań, mających na celu zaspokojenie potrzeb żywieniowych wszystkich ludzi. Człowiek od zmiany stylu życia z koczowniczego na osiadły, porzucenia zbieractwa i łowiectwa na rzecz innych sposobów zaspokajania głodu, interesować i zajmować się zaczął między innymi rolnictwem, które regularnie przynosić miało żywność, którą później można było magazynować.

Najprostsze rolnictwo polega na uprawie ziemi, użyźnieniu, zasiewie, pielęgnacji i zbiorze, a następnie ponownej uprawie. I w takiej formie rolnictwo istniało od początku i trwa po dzień dzisiejszy, stale się rozwijając.

Pierwsze maszyny

Pierwsze maszyny rolnicze były bardzo pospolitymi urządzeniami. Najczęściej były to proste, lub powyginane kije lub pnie drzew. Przykładem takiej „maszyny”, która składała się z rozgałęzionego pnia drzewa, było radło, pierwotna postać pługa rolniczego, które ciągnione było przez człowieka. Wkrótce zostało ono unowocześnione, zgodnie z duchem ewolucji. Warto się jednak zatrzymać i zastanowić, jak wielka siła musiała być użyta do pracy taką „maszyną”, jaką ówcześni ludzie musieli posiadać moc w swoich mięśniach i kościach. Radło jest przykładem pierwszych maszyn uprawowych. Zasiew, ze względu na małe połacie poletek, na których było rolnictwo, odbywał się ręcznie, podobnie jak pielęgnacja, czyli na przykład wyrywanie chwastów. Zbiór, do czasu wymyślenia sierpa czy kosy, także odbywał się ręcznie. Przemiał, na przykład, zboża, odbywał się prawdopodobnie z wykorzystaniem kamieni, bądź grubych gałęzi. I ówczesny rolnik ponownie wyczekiwał po zbiorach wiosny, podczas której mógł dokonać uprawy ziemi. Koło się zamykało.

Postęp dzisiejszy

Postęp techniki, inżynierii, ewolucja człowieka sprawiły, że nie tylko powstało wiele maszyn, wiele zostało zmodernizowanych i ulepszonych. Technika i Internet sprawiły, że rozwija się także sprzedaż części do maszyn rolniczych w globalnej sieci internetowej. Ułatwia to życie i zmniejsza koszty pracy rolników.

 

Related posts: