agriculture-5-1467903Każdy rolnik, czy młody, czy stary, czy doświadczony, czy początkujący doskonale wie, że w dzisiejszych czasach, nawożenie jest potrzebne dla uzyskiwania maksymalnych plonów. Nawozy, choć w sposób sztuczny, polepszają znacząco właściwości gleby, wpływając korzystnie na przyszło, bądź już zasiane rośliny. Przyjrzyjmy się zatem maszynom rolniczym, które wykorzystuje się do procesu nawożenia.


 

Przygotowania do nawożenia

Zanim rolnik przystąpi do przygotowań sprzętu, który wykorzysta do nawożenia, powinien dokonać analizy glebowej zawartości składników mineralnych i odżywczych. Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczyć powinno wykorzystanie tych nawozów, które dany gatunek rośliny i jej odmiana potrzebuje. Tabele z wypisami dotyczącymi nawożenia znaleźć można w wielu książkach i informatorach magazynów siewnych. Rolnik musi zatem dokonać zakupu odpowiedniego nawozu.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie i ewentualna naprawa rozsiewacza nawozu. Trudno będzie się pogodzić z ewentualną awarią podczas pracy, wskutek której dokona się nierównomierny wysiew nawozu na całym polu, lub element rozsiewający przestanie w którymś momencie pracować i cały nawóz wysypie się w jednej linii. Z pewnością to nie przyniesie zadowolenia rolnika, a poniesie za sobą koszty. Warto zatem przed przystąpieniem do prac, dokładnie przejrzeć mechaniczne elementy maszyny,

Jak zbudowany jest rozsiewacz nawozu?

Rozsiewacz nawozu to niezbyt skomplikowana konstrukcja. Jej widocznym z daleka elementem jest zbiornik nawozu, zbudowany z materiałów kompozytowych, najczęściej włókna szklanego. Jego kształt zależny jest od wielkości i producenta. Zazwyczaj przybiera kształt leja w przypadku mniejszych rozsiewaczy, w przypadku większych zaś przypomina wannę o kształcie litery V. Elementem roboczym zaś, jest obracana, plastikowa tarcza z pionowo przymocowanymi elementami na kształt prostokątów, umieszczonych w równych odstępach prostopadle do krawędzi. Pomiędzy zbiornikiem a tarczą znajdują się przesłony i ich regulator. Przesłony ustalają ilość nawozu, jaki ma zostać rozsiany przez rozsiewacz nawozu. Napęd tarczy roboczej zapewnia ciągnik rolniczy, do którego maszyna jest podczepiana. Przekazywanie napędu odbywa się za pomocą wału odbioru mocy (WOM). Niektóre modele rozsiewaczy nawozu posiadają mieszadła, służące do mieszania zawartości zbiornika.

Jak działa rozsiewacz nawozu?

Zasada działania rozsiewacza nawozu jest banalnie prosta. Na skutek ciężaru nawóz spada przez przesłony na tarcze robocze. Te, posiadające napęd obrotowy dzięki WOM oraz specjalnym przekładniom, rozrzucają równomiernie nawóz dookoła obszaru działania rozsiewacza. Ziarna nawozu otrzymują przyspieszenie dzięki sile odśrodkowej, wypychającej liniowo nawóz poza tarczę. To są główne części rozsiewacz nawozu.

 

Related posts: