Każdy rolnik, młodszy i starszy, wie jak ważne jest nawożenie pól sztucznymi środkami chemiczny, wzbogacającymi glebę w niezbędne składniki organiczne i odżywcze dla roślin. Jednak fakt, że wytwarzane są sztucznie, nieco pogarsza ich przyswajanie przez glebę. Przyjrzyjmy się zatem nawożeniu naturalnemu i maszynie, która wykorzystywana jest do rozprowadzania naturalnego nawozu na pole – rozrzutnik obornika.


 

Zadaniem rozrzutnika jest równomierne rozprowadzenie nawozu organicznego po polu, który jest bardziej zróżnicowany od nawozu mineralnego. Przede wszystkim zawiera różnorodne substancje chemiczne pochodzenia naturalnego, różni się od mineralnych właściwościami fizycznymi i mechanicznymi, takimi jak stopień fermentacji, wilgotność czy gęstość. Im mniejsza gęstość, tym lepiej dla pola, bowiem mniejsza jest wówczas zmienność oporów odrywania i wyrzucania obornika na pole, co skutkuje bardziej równomiernym rozrzuceniem.

Rozrzutnik obornika i jego budowa

Rozrzutnik obornika przypomina przyczepę z „dziwną” tylną klapą. Zanim przejdziemy do tylnej części maszyny, gdzie znajdują się elementy robocze, przyjrzyjmy się reszcie urządzenia. Rozrzutnik faktycznie, to taka duża przyczepa. Przyczepa, której dno stanowi zespół łańcuchowo-listwowy będący nośnikiem podłogowym służącym do przesuwania obornika na tył maszyny, gdzie znajduje się element roboczy – adapter. Adapter składa się z pionowo lub poziomo ułożonych walców, na których umieszczone są, w zależności od modelu maszyny – prostopadłe do walca palce lub talerze na kształt żmijek.
Ów walce, mają zagarniać przesuwaną masę organiczną i wyrzucać ją za maszynę.

Rozrzutnik obornika wymaga także napędu zespołów roboczych, który pobierany jest poprzez WOM (wał odbioru mocy), z ciągnika rolniczego. Mechanizmem, pozwalającym na ustawienie odpowiedniej ilości rozrzucanego nawozu, w przypadku rozrzutnika N219 oraz N228, jest mechanizm zapadkowy. Rozrzutnik obornika w łatwo przerobić na przyczepę do transportu płodów rolnych, dzięki odczepianemu adapterowi.

 

Related posts: