Kombajn rolniczy to jedno z podstawowych urządzeń rolniczych. Oprócz pługa, siewnika stanowi podstawę współczesnego globalnego rolnictwa. Dzięki jego skonstruowaniu i zastosowaniu, do przysłowiowego „lamusa” odeszły czasy, gdy zbiorów zbóż i roślin okopowych dokonywało się ręcznie, z użyciem sierpa, kosy lub łopaty. Postaramy się przybliżyć, szczególnie najmłodszym, ciekawym świata, czym są kombajny rolnicze.


 

Po angielsku combine znaczy łączyć. Łatwo teraz skojarzyć, że kombajn pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego łączenie. I faktycznie, kombajn łączy w sobie wiele urządzeń rolniczych, które wcześniej osobno zajmowały się obróbką zbóż. Zasadniczo kombajn składa się z elementów takich jak sekcja zbierająca płód rolny, transportery, zbiornik. W zależności od rodzaju kombajnu, dodatkowo mogą być w nim umieszczone urządzenia do oczyszczania zbiorów. Przybliżmy kilka typów kombajnów i opiszmy ich zasadę działania.

Kombajn zbożowy

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział polskiego Bizona, albo kombajn zbożowy zagranicznej produkcji. Składa się on z sekcji żniwnej, zbierającej, zespołu transporterów, maszyny czyszczącej i oddzielającej ziarno od plew oraz zbiornika, umieszczonego u szczytu kombajnu rolniczego.

Kombajn do cebuli i ziemniaków

Jest to prozaiczne urządzenie, które podczepiane jest pod ciągnik rolniczy. Służy ono do wykopywania cebuli z ziemi poprzez zanurzony na pewną głębokość element kopiący, a wykopana cebula transportowana jest łańcuchem transportowym przez całą długość maszyny i usypywana w rządek za jadącym zespołem ciągnika i kombajnu. Na podobnej zasadzie zbiera się ziemniaki, w jego przypadku jednak dodatkowym elementem może być zbiornik na ziemniaki oraz sekcja umożliwiająca ich oczyszczenie z bruzd.

Kombajn do buraków

Kombajn do buraków, na przykład, cukrowych działa jak każdy kombajn do zbioru roślin okopowych. Kombajn do buraków oprócz tego, że wykopuje, transportuje i oczyszcza z bruzd buraki cukrowe, dodatkowo oddziela korzenie od liści, układając je w charakterystyczne każdego roku zielone wały na polskich polach.  Przykładem polskiego kombajnu buraczanego jest Neptun, produkowany niegdyś przez Famarol.

Kombajn do marchwi

Powszechne w użytku są dwa rodzaje kombajnów do marchwi. Pierwszy, podobnie jak kombajn do cebuli oraz ziemniaków, umożliwia jedynie wykopanie i transport marchwi na przyczepę. Inny kombajn w ładny dla oka sposób wykopuje rząd marchwi, płód transportuje do maszyny ściskając nać, która następnie jest ścinana przez maszynę. Kolejnym etapem jest transport marchwi na przyczepę.

O innych kombajnach opowiemy w następnym artykule ;)

 

Related posts: