Niedogodności, jakie stwarzają objętościowe rośliny paszowe w luźnej postaci w operowaniu i zadawaniu zwierzętom spowodowały, że od dawna zaczęto zajmować się konstruowaniem różnych urządzeń i maszyn do zagęszczania rolniczych materiałów objętościowych. Takimi maszynami są prasy rolnicze, o których opowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy gorąco do lektury o maszynie prasa rolnicza.


Historia prasy

Rozwój urządzeń z zakresu prasowania łodygowych roślin paszowych notuje się w drugiej połowie XIX wieku. Urządzenia te omówił dokładnie w swojej publikacji Matthies.
Do połowy ubiegłego wieku objętościowe produkty rolnicze prasowano mechanicznie w stacjonarnych prasach skrzynkowych w celu przekształcenia luźnego materiału w bardziej zwarte porcje. W 1870 roku skonstruowana została przez Amerykanina Dedericka pierwsza prasa stacjonarna z zasilaczem ciągłym, na zasadzie której budowane były prasy stacjonarne oraz produkowane wcześniej prasy zbierające.
W Europie w latach 1890-1909 notuje się rozwój różnego rodzaju konstrukcji pras stacjonarnych. W Niemczech w 1896 roku prasę stacjonarną do agregatowania z młocarnią zbudował Klinder. W 1902 roku Welger oraz Schulz wprowadzili do prasy stacjonarnej urządzenie do automatycznego wiązania a w 1903 roku firma Gerbruder Buxbaum wprowadziła do napędu tłoka prasy system obustronnie korbowy. Na tej zasadzie większe ilości pras produkują po 1909 roku firmy Raussendorf oraz Claas.
Pierwsze wyniki badań pras stacjonarnych pras do słomy datuje się od 1912 roku. Następnie w latach 1920 – 1930 większa ilości publikacji i badań na temat procesów zagęszczania dotyczyła pras o nacisku tłokowym pracującym przy ciśnieniu około 0.5 MPa. Badania nad zgniataniem przy nacisku tłoka około 80MPa zostały przeprowadzone w USA po raz pierwszy przez Beresforda w 1932 roku. W latach 1942 – 1944 badania stanowiskowe nad procesami  brykietowania słomy przeprowadził w Niemczej Flehr. W czasie tych badań zamierzano wykonywać brykiety ze słomy lub innych materiałów rolniczych o tak wysokim zagęszczeniu, ażeby mogły one mieć zastosowanie do wytwornic gazu dla napędu ciągników i samochodów ciężarowych. Próby te uwarunkowane potrzebami wojennymi zostały w 1945 roku zaniechane.
W 1955 roku pełniejsze badanie nad procesami brykietowania siana z lucerny zostały opublikowane przez Bruhna.
W RFN w 1959 roku szczegółowe badania laboratoryjne przy brykietowaniu różnych roślin łodygowych przy ciśnieniu tłokowym około 45MPa przeprowadził Mewes.

@Kopiowanie zabronione.

 

Related posts: