753930_89097089Jest wiele sposobów na ochronę roślin przed chorobami, szkodnikami i chwastami. Metody walki bywają mechaniczne, fizyczne, biologiczne oraz chemiczne. Ich skuteczność jest mocno zróżnicowana, w zależności od stopnia zaawansowania oraz rodzaju negatywnego źródła oddziaływania na rośliny. Najpowszechniejsza, najbardziej opłacalna i skuteczna jest dzisiaj metoda chemiczna. Do jej użycia wykorzystuje się opryskiwacz.


Jak działa opryskiwacz?

Podstawową zaletą opryskiwacza jest możliwość równomiernego pokrycia roślin środkami chemicznymi. Dzięki temu w szybki, skuteczny i bezpieczny sposób wyeliminować można szkodniki, zabezpieczyć rośliny przed chorobami i jednocześnie nie doprowadzając do zbyt dużej dawki substancji rozpryskanej na obszarze roboczym. Dzisiejsze opryskiwacze pozwalają na uzyskanie kropli cieczy o średnicy powyżej 150 mikrometrów.

Opryskiwacz – budowa i działanie

Istnieje dziś wiele rodzajów opryskiwaczy rolniczych, których wygląd zależy od potrzeb rolnika i specyfiki hodowli. Wyróżnia się opryskiwacze zawieszane i podczepiane, zdarzają się również, choć bardzo rzadko, opryski z wykorzystaniem maszyn latających, takich jak samoloty czy śmigłowce.

Opryskiwacz zawieszany ma ograniczenie w postaci wielkości zbiornika, gdyż masa cieczy w nim transportowana znacząco przesuwa środek ciężkości ciągnika zakłócając jego równowagę. Tej wady pozbawione są opryskiwacze podczepiane, które opierają się na własnych kołach, aczkolwiek te wraz z masą zawartości zbiornika powodują duże opory ruchu i wymagają silniejszych ciągników.

Głównym, największym elementem opryskiwacza jest rzecz jasna – zbiornik. Wykonany zazwyczaj z lekkiego materiału, który nie ulegnie korozji. Najważniejszym elementem jest pompa, która nadaje odpowiednie ciśnienie dla cieczy. Pompa składa się z licznych sitek, które muszą wyłapywać wszelkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, które bardzo łatwo zapchać mogą dysze uniemożliwiając prawidłową pracę i równomierny oprysk. Następnym, istotnym elementem jest zawór sterujący, którym reguluje się ciśnienie oraz dokonuje równomiernego podziału cieczy na całą szerokość roboczą maszyny.
Ostatnim punktem, przez który przepływa ciecz są przewody doprowadzające ją do dysz oraz same dysze. Dysze umieszczone są w przypadku opryskiwacza polowego prostopadle do dołu. Znajdują się na składanym stelażu na kształt kratownicy, którego złożenie umożliwia jazdę po drogach.

Opryskiwacz sadownicy ma podobną budowę do opryskiwacza polowego. Różni się jednak końcowymi elementami roboczymi, którymi dokonuje się oprysk. Z racji panujących warunków w sadzie, opryskiwacz musi mieć dysze skierowane na drzewa, jadąc pomiędzy nimi. Wobec czego dysze umieszczone są równolegle do podłoża, a prostopadle do stelaży, do których są przyczepione. Dotarcie cieczy w równomiernych ilościach do wszystkich dysz, umieszczonych zarówno na samej górze stelaża, jak i dole, gwarantuje wentylator, pracujący z dużymi prędkościami kątowymi. Siła odśrodkowa oraz specjalne tłumiki gwarantują równomierny oprysk.

Opryskiwacz i gotowość do pracy

Opryskiwacze to ważne narzędzie wykorzystywane przez rolników. Ważna jest również jego gotowość do pracy, gdy zaistnieje potrzeba wynikająca z nagłego pojawienia się szkodnika. Dlatego ważne jest, aby mieć dobrego dostawcę części do opryskiwacza. Zagwarantują one trwałość pracy i dzięki ich jakości unikniesz niepotrzebnych przerwa w pracy. Najpopularniejszymi w Polsce tego typu maszynami są Termit, Jugo, Ślęza oraz Pilmet.