Jednym z popularniejszych działań agrotechnicznych, poprawiającym walory glebowe i doprawiające rolę są działania z wykorzystaniem popularnej talerzówki, a poprawnie brony talerzowej. W tym artykule przyjrzymy się budowie oraz działaniu talerzówki.

Budowa talerzówki

Zasadniczymi elementami roboczymi brony talerzowej, jak sama nazwa wskazuje, są zakrzywione pod odpowiednim promieniem talerze, bezpośrednio mające kontakt z glebą. Do prostokątnej, wąskiej lub szerszej ramy, mocowane są prostopadle do kierunku jazdy ośki, na których zawieszone są talerze, odseparowane od siebie tulejami dystansowymi. Najczęściej spotykany układ, to dwie osie, przednia i tylna, na której zawieszone są talerze robocze do brony talerzowej. Niekiedy talerzówki wzbogacone są o dodatkową, przednią oś, na której zawieszone są dzielone wały ugniatające glebę. Przednia oś talerzówki zwykle posiada talerze zębate, druga oś  – gładkie.

Działanie brony talerzowej

Talerze, o odpowiednim profilu i kącie zaokrąglenia, wbijają się w ziemię, a kąt zaokrąglenia powoduje unoszenie się poderwanej warstwy gleby. Powoduje to spulchnienie, wymieszanie gleb, ścięcie darni i ścierniska. Talerzówki również są wykorzystywane do lepszego wymieszania gleb z nawozami sztucznymi, mineralnymi, jak i organicznymi. W skrajnych przypadkach, można również wykonywać nią podorywkę. Prawidłowo ustawiona brona talerzowa jest równo w poziomie, w osi wzdłużnej i poprzecznej maszyny. Wszystkie elementy robocze muszą zagłębiać się w glebę na równą głębokość. Dziś powstało i używanych jest wiele typów bron talerzowych. Warto, aby zapewnić trwałość ich działania, zaopatrywać się w dobre części zamienne do bron talerzowych w odpowiednich sklepach, oferujących wysoką jakość sprzedawanych produktów.

Related posts: