Im większe i cięższe ciągniki pracują na polach, a co za tym idzie, maszyny uprawowe mogą głębiej pracować, tym częściej i szybciej kamienie, wydostające się także przez warunki pogodowe, pory roku, mróz, wypychanie z głębi ziemi na powierzchnię, ruchy skorupy ziemskiej, idą na powierzchnię. Kamienie na polu to problem nie tylko dla sprzętu rolniczego, ale także dla kiełkujących nasion. Przyjrzyjmy się maszynom przeznaczonym do automatycznego zbioru kamieni.

Maszyny do zbioru kamieni

Maszyny do zbioru kamieni polnych nie są maszynami samobieżnymi, jak kombajny. Są podczepiane do ciągnika rolniczego, a źródło mocy czerpią z wałka odbioru mocy (WOM).  Napęd ten jest tutaj niezbędny do poprawnego działania maszyny rolniczej tego typu.

Konstrukcja maszyny do zbioru kamieni to główny korpus, mieszczący jednocześnie zbiornik kamieni i transportery, podnośniki wertykalne do zbiornika. Innym charakterystycznym, a kluczowym elementem maszyny są umieszczone tuż nad ziemią, na bokach maszyny, bębny z płaskownikami, które kręcąc się, przemieszczają kamienie z wierzchniej warstwy pola w kierunku środka maszyny, w kierunku podnośnika. Płaskowniki umieszczone są na bębnach na kształt ślimakowy, podobnie jak ślimaki do transportu w żmijkach i ślimak w hederze kombajnu zbożowego. Ze względu na duże wartości obrotów, a co za tym idzie, silne uderzenia w kamienie, prowadzące do ich ruchu, płaskowniki muszą być wykonane z wysokiej jakości stali lub innych twardych stopów metali.

Bębny te, działają w kierunku zapewniającym przemieszczanie kamieni w kierunku środka osi jazdy ciągnika, przemieszczone kamienie podnośnikiem podobnym do kopaczki transportowane są z powierzchni pola do zbiornika kamieni, jednocześnie będąc otrzepywane i otrząsane z ziemi.

Wady i zalety maszyny do zbioru kamieni

Zaletami maszyny jest z pewnością: szybkość działania, która pozwoli na szybki zbiór kamieni polnych z naszych pól uprawnych. Szybkość ta oszczędza z pewnością czas.

Wadami maszyny jest jej ograniczenie dotyczące wielkości kamieni i głębokości automatycznego działania. Z pewnością nie wyciągną nam do zbiornika 20kg i większego kamienia. Dlatego zawsze potrzebny będzie człowiek. Innymi wadami jest tutaj słaba dostępność maszyny jeśli chodzi o nasz kraj, o usługowe prace. Dodatkowo, ich cena jest stosunkowo wysoka. Za godzinę trzeba wydać ponad 200 zł.

Related posts: