Ładowacze to jedne z maszyn, które nie bezpośrednio oddziałują na rolę. Są natomiast bardzo przydatnym narzędziem dla każdego rolnika, bo zastępują siłę ludzkich mięśni, a ponadto są dużo bardziej wydajne od pracy człowieka. O co chodzi? Ładowacze czołowe w najprostszym tłumaczeniu zastępują widły i łopatę, czyli ułatwiają przenoszenie różnych rzeczy – od obornika, przez wapno, po słomiane bele. Przyjrzyjmy się rodzajom i budowie tych maszyn.

Ładowacz, jak nazwa wskazuje, służy do ładowania za jego pomocą różnych rzeczy, wspomnianych w akapicie. Wyróżnia się zwykle ładowacze czołowe, chwytakowe, ale ja bym do nich dołączył jeszcze ładowacze tylne zębowe, które też niejednokrotnie wykorzystywane są do przewozu bel siana.

Ładowacze rolnicze czołowe typu TUR

TUR to popularna nazwa ładowaczy czołowych, zwanych również krokodylami lub podnośnikami czołowymi, montowanych z przodu ciągników rolniczych. Służą one do prostego załadunku poprzez uniesienie ramion ładowacza. TUR sterowany jest hydraulicznie i w zależności od stopnia zaawansowania konstrukcji, może mieć wiele elementów ruchomych, od zgięcia łokciowego na środku ramy podnośnika, po manipulację kątem pochylenia samych wideł ładowacza. Najczęściej wykorzystywany jest do załadunku bel siana na przyczepy, ale często również ma możliwość wymiany wideł prostych na szerokie i umożliwia wtedy załadunek palet. Uważać trzeba, aby masa przenoszona nie była zbyt duża, może to zagrozić bezpieczeństwu traktorzysty jak i uszkodzeniu ładowacza!

Ładowacz chwytakowy, Cyklop, UNHZ, Troll

Ładowacze chwytakowe budowane między innymi były na stelażach, a wraz z parą kół i układem zaczepowym, mogły być w łatwy sposób transportowane przez ciągniki rolnicze. Umożliwiają przede wszystkim załadunek za pomocą chwytu narzędzia, w zależności od potrzeb: chwytaka do korzeni okopowych, do siana, do obornika lub wapna. Sterowanie takimi ładowaczami odbywało się również w sposób hydrauliczny, ale oprócz ruchów łyżką i ramieniem, możliwy był również obrót całego ładowacza wokół jego osi pionowej.

Ładowaczem chwytakowym był również ładowacz Troll, którego budowa była nieco inna, a mianowicie nie miał on kół, był natomiast podczepiany bezpośrednio do układu zawieszenia narzędzi ciągnika, jednocześnie mając stałe podpory wysuwane podczas pracy.