farmer-on-field-2-1559461Kultywator to kolejna uprawowa maszyna rolnicza, której działaniu i budowie przyjrzymy się bliżej. Jest to jedna z podstawowych maszyn, przygotowujących ziemię do siewu i sadzenia. Kultywator skutecznie bowiem dokonuje zabiegów ziemnych, które spulchniają glebę, ale posiadają także wiele innych zalet. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym maszynom rolniczym.


Zastosowanie kultywatora

Głównym zadaniem kultywatora jest spulchnianie gleby na większej głębokości niż w przypadku bron. Dodatkowo, spulchnianie odbywa się bez odwracania ziemi na głębokości do 15 centymetrów. Poboczną funkcją jest kruszenie gruntu oraz destrukcja chwastów, które ulegają podcięciu przez wygięte gęsiostopki. Kultywator wykorzystuje się także do zablokowania parowania wody w ścierniskach, mieszania nawozów z ziemią oraz destrukcji darni przed orką.

Budowa kultywatora

Kultywator, podobnie jak brona, posiada główny element stanowiący zawieszenie dla wszystkich elementów roboczych. Rama, bo o niej mowa, zawieszana jest do ciągnika rolniczego w sposób identyczny jak pług. Do ramy, oprócz elementów roboczych, przyczepione są zwykle dwa koła kopiujące, których regulacja ustanawia głębokość pracy maszyny. Zaś głębokość gęsiostopek ustawia się przy pomocy specjalnych korb.
Roboczymi częściami kultywatora są, w zależności od jego rodzaju, sprężyste, półsztywne lub zupełnie sztywne zęby. Poszczególne rodzaje zębów przeznaczone są dla gleb:

  • sprężyste – skutecznie kruszą ziemię, ale nie zapewniają jednakowej głębokości penetracji gleby. Polecane na ziemie o wysokim zaperzeniu, trwale wydobywają rozłogi chwastów,
  • półsztywne – lepiej od sprężystych utrzymują głębokość zanurzenia w ziemi a także mniej ingerują w rozpylanie ziemi. Polecane do wiosennego doprawiania roli,
  • sztywne – do pracy na ziemiach zwięzłych.

 

Related posts: