Zapraszamy do lektury drugiej części naszego wpisu poświęconego rodzajom kombajnów rolniczych. W tej części przyjrzymy się zbiorowi jabłek, orzechów, czereśni i bawełny za pomocą maszyn rolniczych. Zobaczmy jak bardzo ułatwia się zbiory dzięki postępowi technologicznemu w rolnictwie. Zapraszamy do lektury!


Zbiór jabłek kombajnem

Tytuł rozdziału brzmi mało realnie, ale tak – jabłka także da radę zbierać maszynowo za pomocą kombajnu. Nawet ta sztuka się udaje bez szkody dla jabłek, bez potłuczonych owoców. Jak? Znane są dwie maszyny do ich zbioru. Pierwsza z nich przypomina kopaczkę do ziemniaków, ale nie posiadającą lemieszy do zgryzania się w ziemię, bo jabłka zbierane są z powierzchni ziemi. Dodatkowym elementem jest obrotowy nagarniacz umieszczony równolegle nad ziemią, który zabiera jabłka przy rzędach drzew, a te jabłka, które nie dały się zebrać ze względu na ułożenie między drzewami, są przedmuchiwane do kolejnego rzędu.

Inną maszyną jest przetrząsarka, która posiada dwie ogromne, piętrowe brezentowe płachty, na które jabłka spadają po przetrząsaniu. Najniżej położona płachta stanowi tymczasowy magazyn dla opadłych jabłek, które potem są transportowane ukośnym podajnikiem do zbiornika z wodą.

Zbiór orzechów kombajnem

Na podobny sposób, jak wyżej opisany, wykonuje się zbiór orzechów. Z tą różnicą, że przetrząsanie drzewek orzechowych wykonuje osobna maszyna na długim ramieniu. Inna maszyna, ustawia orzechy za pomocą nagarniaczy w rządek, a dopiero trzecia wykonuje zbiór orzecha. Może droga trochę na około i szybszą metodą byłby zbiór orzecha, jak drugi sposób w przypadku jabłek, nie mniej jednak, takie kombajny na dzień dzisiejszy zbierają orzechy.

Zbiór czereśni i wiśni kombajnem

Zasada zbioru tych owoców jest bardzo podobna do dwóch powyższych. Wokół drzewek rozciąga się płachty, na które spadają owoce po przetrząsaniu drzewek. Z płachty wiśnie i czereśnie kierowane są na transporter, który ładuje owoce bezpośrednio do skrzynek.

Zbiór bawełny kombajnem

Tutaj odwołać się możemy do klasycznego kombajnu zbożowego i pracy rolującej, bowiem zewnętrzna budowa kombajnu jest zbliżona do typowego zbożowego. Mamy z przodu kombajnu heder, który zbiera bawełnę do nagarniacza. W następnym etapie jest ona separowana i transportowana do urządzenia rolującego bawełnę do bel, analogicznie jak w przypadku pras belujących. Wynikiem pracy kombajnu jest bela bawełny, ładowana potem na przyczepę.

 

 

Related posts: