Mechaniczna uprawa ziemi jest podstawą dla tej formy rolnictwa, jaką znamy w dzisiejszych czasach. Są to wszelkiego rodzaju zabiegu uprawowe, które polegają na użyźnianiu gleby poprzez jej kruszenie, spulchnianie, odwracanie czy mieszanie. Działają one na glebę najintensywniej. Do tych zabiegów zalicza się między innymi orkę, którą wykonuje się za pomocą pewnej maszyny. Pług rolniczy, bo o nim mowa, podzielić można według poniższej systematyki, przedstawiamy rodzaje pługów.


Podział pługów rolniczych

Główny podział pługów wygląda następująco:

  • zagonowe i obracane,
  • lemieszowe i talerzowe,
  • przyczepiane, zawieszane oraz pół zawieszane,
  • specjalne.

Scharakteryzujmy szczegółowo poszczególne typy pługów rolniczych:

Rodzaje pługów

Pługi lemieszowe posiadające korpusy, mające za zadanie odkładanie skiby w prawo, nazywają się zagonowymi. Ich główny element stanowi rama oraz korpus, gdzie lemiesz ma za zadanie podcinanie skiby od dna bruzdy oraz podawanie jej na odkładnicę. Skutkiem orki pługiem zagonowym jest podzielenie pola na tak zwane zagony. Ów zagony oddzielone są nie pokrytą bruzdą. W miejscu, gdzie zostaje wykonany pierwszy przejazd, zostaje pas ziemi zaorany w pół głębokości orki. Pługi zwane lemieszowymi, konstruowane są jako wieloskibowe i wykorzystuje się je do płytkiej oraz głębokiej orki.

Pługi obracalne pozwalają na orkę bezzagonową, ze względu na konstrukcję, bo posiadają korpusy pozwalające odkładać glebę w lewo i prawo. Jego budowę stanowi głównie rama, do której przymocowane są korpusy oraz stojak z mechanizmem umożliwiający obrót ramy o 180 stopni.

Pługi zawieszane mają prostszą budowę niż pługi przyczepiane, łącznie z traktorem tworzą zwarte, krótkie agregaty. Pługi zawieszane wymagają mniejszej mocy ciągnika, bo są znacznie lżejsze przy zachowanej tej samej szerokości roboczej. Nie posiadają bowiem one zespołu nośnego lub wydźwigowego.

Pługi przyczepiane w parze z ciągnikiem rolniczym wyglądają na długie, ociężałe agregaty o małej zwrotności. Stosowane są coraz rzadziej ze względu właśnie na powyższe wady.

Pługi talerzowe zastosowanie mają przy orce gleb kamienistych oraz nowin. W przeciwieństwie do pługów lemieszowych, gdzie elementem roboczym był lemiesz, w przypadku pługów talerzowych są to obracające się talerze.

Pługi półzawieszane od zawsze wieloskibowe. Zastosowanie mają głównie do głębokiej orki. Różnica między nimi, a zawieszanymi, polega na posiadaniu koła podporowego, a którym opiera się podczas transportu oraz pracy. Podobnie jak w przypadku pługu podczepianego.

 

Related posts: