kombajn neptunW okresie jesienno-zimowym tuż przy drogach, na tysiącach polskich pól rolniczych powstają wielkie hałdy. W dzieciństwie pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, co to za hałdy, skąd się biorą i kiedy. Otóż są to zbiory buraków cukrowych, których produkcja w Polsce jest bardzo powszechna. Ale skąd się biorą? Są kopane przez kombajny buraczane, a w naszym kraju, najpopularniejszą tego typu maszyną jest kombajn Neptun. Produkowany był w fabryce Agromet-Famarol w Słupsku. Dziś przyjrzymy się bliżej jego pracy.


Krótko o kombajnie Neptun

Kombajn Neptun, jedyny produkowany w Polsce, do tej pory, kombajn buraczany, składany był w naszym kraju na licencji niemieckiej firmy Kleine. Wydajność pozwala na obróbkę do dwóch hektarów pola w zależności od warunków. Jest to w dalszym ciągu, pod względem liczebności, najpopularniejsza w Polsce maszyna do zbioru buraka cukrowego. W znacznym stopniu zautomatyzowany, szczególnie na początku swojej „kariery” był niezastąpiona podczas zbioru okopowych buraków.

Zasada działania kombajn Neptun

Zbiór zasadniczy buraka cukrowego zaczynał się od najazdu czujnika i ogławiacza na rząd buraków. Ogławianie polegało na odcinaniu końcowej części korzenia buraka wraz z liśćmi. Liście zaraz po odcięciu i przesunięciu ich za pomocą „łyżki” transportowane były do zbiornika, którego opróżnianie było zautomatyzowane poprzez czujnik prętowy, wykrywający nasyp wcześniej wysypanych liści. Dzięki temu liście, nadające się zresztą na paszę, były łatwiejsze do zebrania, będąc ułożone w rzędach.
Kolejnym etapem jest działanie tarczy czyszczącej, która gumowymi bijakami uderzając o korzeń zrzucała z niego bruzdy ziemi. Korzeń jest wyorywany za pomocą lemieszy, a następnie oczyszczany dalej z ziemi przez ruch przeciwbieżnie obracających się gwiazd czyszczących, czyli tak zwany ruszt gwiazdowy. Oczyszczone korzenie transportowane były w dalszej kolejności pionowym transporterem do zbiornika korzeni.

Źródłem mocy dla kombajnu, doczepianego do ciągnika rolniczego, jest napęd z ciągnika przenoszony wałem odbioru mocy. Również ciągnik jest źródłem energii elektrycznej do sterowania automatycznego kombajnu. Aby zapewnić trwałe i bezawaryjne działanie kombajnu należy zaopatrzyć się w dobre jakościowo części do neptuna. Wysyp korzeni możliwy jest również na wyższe hałdy, dzięki siłownikom umożliwiającym przechylanie zbiornika. Myślimy, że mimo napływu zachodniego, wydajnego sprzętu, kombajny Neptun w dalszym ciągu będą służyły polskim rolnikom przez wiele lat.

Related posts: