Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jednak w parze z dobą formą fizyczną i psychiczną każdego rolnika idzie także forma sprzętu rolniczego, z jakiego korzystać musi przez cały rok. Choć zapewne wszyscy zdają sobie doskonale sprawę z tego faktu, niektórzy nie przywiązują zbyt dużej roli do utrzymywania swoich maszyn rolniczych we właściwej kondycji. W tym poście dowiesz się, jakie są korzyści wynikająca z dbania o urządzenia rolnicze, a jakie negatywy wynikające z nieutrzymywania maszyn w dobrej formie.


Korzyści dobrego stanu maszyny rolniczej

Zacznijmy od negatywnych skutków, powiedzmy wprost – niedbalstwa w utrzymywaniu maszyn rolniczych w dobrym stanie technicznym. Ta niedbałość, skutkować będzie przede wszystkim zwiększonym ryzykiem zbyt wczesnej i niespodziewanej awarii naszej maszyny rolniczej. A każda awaria, wiąże się z chęcią jak najszybszego rozwiązania problemu, najlepiej w ciągu kilku godzin od pierwszych objawów problemu. Rolnik w bardzo szybkim tempie stara się dotrzeć do problemu, znaleźć wadliwą część i jeszcze szybciej trafić do sklepu rolniczego, w którym znajdzie jak najtańszy zamiennik. Te części często bywają niedopasowane, w wyniku czego rolnik musi ponownie jechać do sklepu, oddać element i udać się na poszukiwania do innych, okolicznych sklepów rolniczych. Narodził się tutaj jednocześnie konflikt, ponieważ nic co tanie i naprawione prowizorycznie, na szybko, długo nie wytrzyma i konieczna będzie kolejna naprawa tego samego układu bądź elementu w najbliższym czasie, a może stworzy się łańcuch wydarzeń, wskutek którego awarii ulegną okoliczne układy maszyny rolniczej? Po znalezieniu części, w przypadku niedostatecznej wiedzy rolnika, potrzebny będzie także mechanik, który wszystko poskłada do przysłowiowej „kupy”. W okresie wzmożonych prac, wielu dobrych mechaników będzie miało po kilka zleceń w jednym czasie, zatem znalezienie tego odpowiedniego może graniczyć z cudem. Ale nawet, jeśli założymy, że mechanik jest dobry, skuteczny to prawdopodobnie wkrótce i tak zobaczymy go ponownie majstrującego przy naszej maszynie rolniczej. Wszystko to, ciągnie za sobą utratę czasu, pieniędzy i nerwów. Po pierwsze, tracimy czas na poszukiwania części zamiennych, które notabene popsuć się nie miały prawa, a jednak wskutek czyjegoś błędu uległy awarii. Tracimy również czas, bo w momencie, kiedy mechanik kończy swoją pracę, my moglibyśmy dokańczać, na przykład, żniwa naszym Bizonem. Kolejną stratą, jest strata pieniędzy. Musimy wydać pieniądze najpierw na paliwo, dzięki któremu znajdziemy części zamienne niezbędne do naprawy. Następnie, te części trzeba kupić, zatem wydane zostaną kolejne złotówki. I jeśli nie mamy wiedzy technicznej, zapłacić będziemy musieli za pracę mechanika. Ostatnim czynnikiem jaki tracimy, są nerwy. Nerwy spowodowane samą awarią, potrzebą zakupu części, wydania pieniędzy, straty czasu i ogólnego zamętu wokół problemu. Czy warto zatem ryzykować jakiekolwiek awarie?

Jak dbać o maszyny rolnicze?

Po pierwsze: regularne przeglądy!

Nim się rozpocznie kalendarzowa i atmosferyczna wiosna, powinieneś, rolniku, dokonać sumiennego, starannego przeglądu swojej maszyny rolniczej. Twojej uwadze nie może umknąć żaden element konstrukcji maszyny, wszystkie części i podzespoły powinny być sprawdzane powoli, centymetr po centymetrze. Sprawdzony zostać musi każdy układ, każdy podzespół zarówno podczas pracy, jak i „na sucho”. Wszystkie elementy, wedle rysunków konstrukcyjnych i projektów, muszą być idealnie dopasowane. Zbyt duże dociski lub zbyt duże luzy, pęknięcia, zbyt duże temperatury mogą być zwiastunem większej awarii. Dobry przegląd wykonany przed jakimikolwiek pracami polowymi znacząco zmniejsza ryzyko niespodziewanej awarii podczas pracy, sprawiając, że praca staje się bardziej komfortowa.

Po drugie: remonty!

Gdy nasza maszyna rolnicza powoli odmawia posłuszeństwa dalszej pracy, gdy psują się kolejne podzespoły ze sobą powiązane, gdy podczas przeglądu stwierdzimy, że warto dokonać bardziej rozległej naprawy, wówczas decydujemy się na remont naszej maszyny rolniczej. Zazwyczaj decydujemy się na remont jednego podzespołu, wymieniając i optymalizując wszystkie części w nim zawarte. W skrajnych przypadkach zdecydować się musimy na remont całej maszyny, co niestety wiąże za sobą spore koszty, ale zapewniając gwarancję na przyszłe lata o bezawaryjnej pracy naszego urządzenia.

Po trzecie: naprawa!

Jeśli zarówno przegląd i remont nie zdołały nas uchronić przez niespodziewaną awarią, musimy możliwie jak najszybciej dokonać naprawy zepsutego podzespołu bądź elementu. W tym wypadku apelujemy przede wszystkim o opanowanie i spokój, gdyż pośpiech jest złym doradcą, ale zdajemy sobie oczywiście sprawę, że opóźnienia w pracy to koszty. Dużo napraw dokonuje się na polach, prowizorycznie, tylko aby dokończyć dzisiejszą pracę. Warto zastanowić się nad tą solucją, gdyż zazwyczaj po zjeździe maszyny do gospodarstwa, wymaga ona ponownej naprawy bądź przeglądu. Czas traci się w tym wypadku dwukrotnie, a także i pieniądze wydawane na części zamienne. Zatem dokonując naprawy, skupmy się na naszej skuteczności, dokładności, wyborze odpowiednich części i ewentualnie mechanika.

Po czwarte: obserwacja!

Obserwacja jest niepodważalnym i podstawowym elementem którym możemy uchronić się od większej awarii lub remontu. Wszelkie nienaturalne hałasy, stukanie, piski wynikające ze ślizgających się pasów klinowych, osmolenie konstrukcji, zbyt duże temperatury spowodowane zbyt dużym tarciem wałów mogą być spowodowane wadliwymi łożyskami. Wszystko co niepokojące może być zwiastunem poważnych problemów z maszyną. Regularnie zaglądajmy i sprawdzajmy stan wszystkich filtrów, przewodów, wskaźników na tablicy rozdzielczej. Bagatelizowanie objawów zwykle doprowadza do poważnych problemów.

Części do maszyn rolniczych

Do bezawaryjności maszyny rolniczej, ostateczny wpływ mają dwa czynniki. Pierwszą połową sukcesu jest odpowiedni mechanik – drugą – części zamienne. Szukając części do maszyn rolniczych zwrócić uwagę powinieneś na ich jakość. Warto niejednokrotnie inwestować w oryginalne części zamienne, które nie kosztują wiele więcej, a zagwarantują trwałość przez długi czas.