Pług oraz orka nim wykonywana, nie jest dostatecznym przygotowaniem pola do zabiegów siewnych. Powierzchnia po oraniu jest mocno pofałdowana i zawiera na swojej powierzchni wiele bruzd i grud, które są nieprzyjazne dla kiełkujących nasion zbóż i roślin przemysłowych. Wiele z przykrytych warstwą ziemi chwastów zaczyna ponownie kiełkować. Zabiegi doprawiania roli mają za zadanie powstrzymać ten proceder i przygotować ziemię do siewu. Przyjrzyjmy się bronie, jako narzędziu do doprawiania roli.


Brona spełniać może wiele funkcji naraz w przypadku uprawy ziemi. Dzięki swej konstrukcji i budowie może spulchniać i wyrównywać ziemię przed siewem, zapobiec przez nawrotowi chwastów, zmniejszyć gęstość wschodów roślin, skutecznie wymieszać rozsiany świeżo nawóz czy przykryć nasiona po siewie.
Te funkcje zależą od rodzaju brony, które dzielą się na: brony zębowe, sprężynowe, talerzowe i aktywne.

Klasyfikacja bron

Brona zębowa składa się z kilku podobnie zbudowanych detali, które podczepiane są zwykle łańcuchami do ramy zawieszenia lub złączone do belki pociągowej. W zależności od potrzeb, brony zębowe mogą występować w trzech kategoriach: lekkie, średnie lub ciężkie. Jak sama nazwa wskazuje, elementem roboczym brony zębowej są żelazne zęby, umieszczone prostopadle do płaszczyzny pola. Odpowiednia konstrukcja stelażu i umiejscowienie zębów gwarantuje ich równomierne ułożenie na całym obszarze roboczym. Występuje wiele rodzajów zębów, które różnią się kształtem przekroju. Mogą być to przekroje kołowe, kwadratowe, nożowe lub zakrzywione nożowe. Brona podczepiana jest do ciągnika podobnie jak pług rolniczy.

Do bron zębowych zalicza się tak zwany chwastownik. Służy on do zabiegów zwalczania młodych chwastów na polu oraz niwelowania struktury, która pojawia się świeżo po siewie na zwięzłych polach. Dzięki mniejszym, bardziej wąskim zębom oraz ich większym skupieniu, konstrukcja skutecznie wygrabia chwasty oraz poprawia strukturę gleby.

Także znana wszystkim „kolczatka” należy do bron zębowych. Składa się ona z dwóch, umieszczonych równolegle wałów, na których umieszczone są żeliwne gwiazdy z ostro zakończonymi bokami. Służą one do intensywnego rozkruszania gleby i grud skalnych. Ich pozytywnym aspektem jest fakt, że odporne są na zatykanie się chwastami. Jednak przy dużej wilgotności lubią się oblepiać glebą, co utrudnia skuteczne doprawianie roli.

Brona sprężynowa to podstawowy instrument prawidłowej doprawy roli po orce. Brony te mają za zadanie spulchnienie gleby i jej mieszanie na głębokości do 10 centymetrów. Są skutecznym środkiem przeciwko rozłogom perzu, bo skutecznie je wyciągają unikając ich rozczłonkowaniu. Roboczym elementem są zagięte w kształcie litery C sprężyste płaskowniki.

Brona talerzowa zaś, to czynnie oddziałujące na ziemię maszyny uprawowe, które na dużej głębokości dokonują spulchniania oraz mieszania gleby po orce przed okresem zimy. Służą ona także do cięcia oraz rozdrabniania pokrytych darnią skib. Skutecznie drobią nawozy naturalne. Ich użycie może być dobrym fundamentem pod głębokie orki, bo wykorzystuje się je przy podorywkach. Elementami roboczymi są wygięte jednostronnie talerze, które umiejscowione są na równoległych wałach umiejscowionych prostopadle do osi jazdy ciągnika rolniczego.

Talerze na wale najbliżej ciągnika rolniczego mają nietypową budowę i wyglądają jak nadgryzione talerze. Mają one za zadanie cięcie biomasy oraz podcinanie zadarnionej ziemi. Na kolejnym wale umiejscowione są pełne talerze, które kruszą glebę i wyrównują pole. Wszystkie brony posiadają wiele elementów, które naprawić można dzięki części brona.

 

Related posts: