Technology

Wojna ze smogiem

22.11.2020, 09:15 0 komentarzy
Wojna ze smogiem

Dzień Czystego Powietrza obchodzony był raptem parę dni temu.Z tego właśnie powodu warto nabrać nieco refleksji dotyczących ogromnego problemu, pojawiającego się na obszarze całego kraju. Mowa tu naturalnie o smogu, który z pewnością może okazać się dla społeczeństwa naprawdę niebywale groźny. Organiczne trucizny, którymi oddychamy w zasadzie w każdy dzień, mają niewątpliwie do czynienia z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. Definitywnie warto cyklicznie informować czym jest degradacja środowiska oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Warto przede wszystkim uzmysławiać sobie, że obecnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem ze smogiem. Dobrym sposobem aby zabezpieczyć się przeciwko zatruciu środowiska jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju produkujemy my sami w naszych domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


A ponadto, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem włączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny oznajmił, iż produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za około dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, iż problem ze smogiem oraz z koronawirusem można ze sobą swobodnie połączyć. Epidemia koronawirusa dała o sobie znać najpierw w terenach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bezspornie należałoby także mieć świadomość tego, co w praktyce jest fundamentalną przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu szkodliwych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wymienionych właściwości jest niepojęcie ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz