Technology

Stan wyjątkowy

07.09.2021, 16:17 0 komentarzy
Stan wyjątkowy

Od zaledwie kilku dni w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym otoczono aż 183 lokalizacji, zatem pewien fragment terytoriów województw podlaskiego i lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wniesionego na deklaracje rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego uzasadnił ustanowienie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią a także poczynaniami dyktaturą Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. Według rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Pośród nich jest grupa, która już od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

W dodatku rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską ćwiczyć będzie około dwieście tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w przypadku niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Jednakże orzeczenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość uchylenia Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy sceny politycznej opozycji zwrócił się także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia swobody naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Podkreślił również, iż białoruskie państwo kierowane aktualnie przez dyktaturę Łukaszenki, organizuje wielką międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Dodatkowo wskazał, iż reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem już istniejących środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu obok granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz