Nadchodzą wybory prezydenta w Stanach

15.09.2020, 15:36 0 komentarzy
Nadchodzą wybory prezydenta w Stanach

W 2020 roku USA odda swój głos na kolejnego prezydenta. Teraz tę funkcję piastuje Donald Trump i jak najbardziej stara się on o ponowny wybór. Jednak inni kandydaci działają i na kilkadziesiąt dni przed wyborami mamy możliwość zapoznania się z publiczną opinią. W jaki sposób się przedstawia sytuacja aktualnie? Które szanse są największe? W opozycji z ostatnimi wyborami, główny konkurent obecnego prezydenta ma znacznie lepsze wyniki.

Joe Biden, kandydat Demokratów, ma ponad 7% przewagi nad aktualnym prezydentem USA. komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, aby teraźniejsze sondaże oddawały realny rezultat głosowania. Ostatnio sytuacja prezentowała się trochę podobnie - Hillary Clinton w zeszłym głosowaniu również prowadziła, ale jej wyższość nie była aż tak wielka. Było to wyłącznie 2,3 procenta. Niezależnie od tego, że była sekretarz stanu posiadała wyższość a także dostała większą ilość głosów, wziąwszy pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z aktualnym prezydentem.

Co interesujące, w USA nie stanowi o wygranej większa liczba pojedynczych głosów. Przesądzający okazuje się głos elektorów - w każdym stanie jest określona ich ilość i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - konkuruje ze sobą w znacznej mierze.

W każdym wyżej wymienionym stanie sondaże wyglądają inaczej. W niektórych stanach przoduje Donald Trump, innym razem frakcji demokratycznej. Sytuacja zatem nie będzie przewidywalna. Wiele rzecz jasna będzie zależeć od ogólnych poglądów w wybranej części Stanów - gdzieniegdzie ludzie przedstawiają republikańskie postawy, a niekiedy okazują się to poglądy przede wszystkim demokratyczne. Mimo to chociażby w stanach w znacznej mierze o poglądach republikańskich w ostatnich latach miały miejsce spore modyfikacje. Sporo dzięki nowym mieszkańcom, którzy prezentują dosyć liberalne podejście, a decydują się przeprowadzić przez domy w niskich cenach. Podobne podpisy być może będą miały duży wpływ na wskazanie przyszłego prezydenta.

A jak się odbędzie oddanie głosu w czasie koronawirusa? Przez pandemię wybory będą wydłużone, gdyż zaczną się dokładnie zaraz. Spora ilość mieszkańców Stanów Zjednoczonych ma zamiar oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Pozostaje zatem poczekać na dalszy rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie jest do końca pewne toteż sugerowanie się publiczną opinią okazać się może błędne.

Tagi:

Zostaw komentarz